AŞILAMA (İntrauterin İnseminasyon) (IUI)

AŞILAMA (İntrauterin İnseminasyon) (IUI)

Aşılama (İntrauterin inseminasyon) (IUI) işlemi öncesinde erkeğin spermleri özel bazı yöntemlerle yıkanıp hazırlanır. Böylelikle spermlerin hareketli olanları küçük bir hacimde yoğunlaştırılmış olur.

Hazırlanmış olan spermler rahim içersine özel bir enjektör vasıtasıyla bırakılır ve yumurtaya kolayca ulaşmaları sağlanır. Özellikle nedeni açıklanamayan kısırlık ve sperm parametrelerinden bazıları normalin altında olan hastalarda uygulanmaktadır. Tüplerin açık olması gereklidir.
Bu işlem öncesinde anneye bazı ilaçlar verilerek yumurtlama sağlanabileceği gibi, doğal adet dönemlerinde de yapılabilir. Normalde bir kadında genellikle tek bir yumurta olgunlaşıp atılırken yumurtlama arttırıcı ilaçlarla bu sayının 2 veya 3 olması IUI siklusları için en ideal durumdur. 4 ve üzeri sayıda olgun yumurta gelişimi durumlarında çoğul gebelik riski arttığından gerekirse aile ile konuşup siklus iptal edilmelidir. Eğer anneye yumurtlama için ilaç verilmişse yumurtanın içinde bulunduğu folikül adı verilen kesenin çapı 18-20 mm’ye ulaştığında hCG enjeksiyonu (folikülün çatlamasını sağlayan iğne) yapılır. Bundan 36 saat sonra aşılama yapılır.

Her bir aşılama için başarı ortalama % 5—15’dir. Genellikle 3-4 uygulamadan sonra gebelik oranlarının artmadığı bilindiğinden daha fazla aşılama yapmaya gerek yoktur. 3 kez aşılama yapılmasına rağmen gebelik oluşmayan kişilerde genellikle tüp bebek tedavisi önerilir. Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar IUI tedavisiyle elde edilen gebelik oranlarının düşük olması sebebiyle tüp bebek öncesinde aşılama yapılmasının sadece maliyeti arttırdığını ortaya koymuş bu sebeple aşılama tedavisinin uygulanmadan direkt tüp bebek yapılma fikrinin tartışmaya açılmasına neden olmuştur.

yorumcu

Yorumlar  

 
0 #2 2013-03-04 20:49
Murat bey ben yaklaşık 16 aylık evliyim. evlendiğim günden bu güne hiç korunmadık bendeki hareketli sperm azlığı nedeniyle bebek sahibi olamadık.şimdi aşılamamı deniyelim yoksa direk tüb bebek mi?ilginiz için teşekkür ederim...
Alıntı
 
 
+1 #1 2013-03-04 20:49
Merhaba,
2 yıllık evliyim.İlişkiye giremiyorum.Çünkü çok canım yanıyor ve kendimi çok kasıyorum.Doktora muayene oldum ve bana kızlık zarımın haricinde birde septum olduğunu söyledi ve bunu aldı.Ama kızlık zarıma ellemedi.Ama gene canım acıyor.Kızlık zarını aldırabilir miyim?Yada alınmadan aşılama yapılabilir mi?
Teşekkürler.
Alıntı
 

Yorum ekle