Aşılama  (İnseminasyon) Nedir ?

Kimlere Uygulanır ?

Aşılama  (İnseminasyon) Nedir ? Kimlere Uygulanır ?Aşılama yani intrauterin inseminasyon (IUI); kadının yumurtlama döneminde, önceden hazırlanmış spermlerin rahim içine  verilmesi işlemidir. Spermle yumurtanın buluşma şansını arttırmak için normal fizyolojiyi desteklemek amacıyla spermin katettiği yolu kısaltan bir işlemdir.

AŞILAMA KİMLERE UYGULANIR?

*Erkek faktörü

*Açıklanamayan infertilite

*Endometriozis

*Rahim ağzına ait problemler

*Kadında yumurtlamanın olmaması veya yetersiz olması

*Cinsel işlev bozuklukları

 Aşılama tüm bu durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Aşılama yapılabilmesi için kadının tüplerinden en az birinin açık olması gerekir. Ayrıca sperm yıkama işlemi yapıldıktan sonra en az 2 milyon/ml de hareketli sperm olması gerekir.

AŞILAMA İÇİN HAZIRLIK NASIL YAPILIR?

Aşılama için hazırlık döneminde kadına yumurta büyütücü ilaçlar uygulanır. Adetin genellikle 3.gününde tedaviye başlanır. Hastanın yumurtalıklarının durumuna göre 3-4 günde bir ultrason ile yumurtaların (folikül) büyüklüğü takip edilir. Hedef 1 ya da 2 folikülün 18-19 mm ye ulaşmasıdır. Folikül boyutları 18-19 mm ye ulaşınca HCG hormonu kullanılarak yumurta çatlatılır. Foliküllerin büyüklüğüne göre çatlatma iğnesinden 24 ya da 36 saat sonra aşılama işlemi yapılır.

Aşılama günü erkekten sperm örneği alınır. Sperm örneğinin hazırlanması  yaklaşık 35-40 dakika sürer. Bu işlemde amaç semen örneği içerisindeki sperm hücrelerinin diğer seminal plazma hücrelerinden arındırılması ve sperm hareketlerinin arttırılarak döllenmeye hazır hale getirilmesidir. Yıkama işlemi sonrasında hazırlanan örnek,  sperm hareketlerini arttırılması amacıyla vücut ortamını taklit eden dolaplar (inkübatörler) içerisinde yaklaşık 30 dakika bekletilir.

AŞILAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Hazırlanmış olan sperm numunesi katater adını verdiğimiz ince bir plastik kanül yardımı ile rahim içerisine verilir.Bu işlem ağrısız bir işlemdir ve anestezi gerektirmez. İşlemden sonra hasta 15-20 dakika dinlendirilir.Vakanın durumuna göre progesteron desteği uygulanabilir. İşlem sonrası cinsel hayatta bir kısıtlamaya gerek yoktur.

TEDAVİNİN RİSKLERİ NELERDİR?

*Tedavi esnasında birden fazla folikül gelişimi olduğu için çoğul gebelik riskinde artış vardır.

*Tedavi esnasında yumurtalıkları büyütmek için kullanılan ilaçlara bağlı olarak vücutta aşırı cevap gelişebilir. Hiperstimülasyon Sendromu dediğimiz bu durumda yumurtalıklarda büyüme, karında şişlik, bulantı, kusma gibi şikayetler olur.

TEDAVİNİN BAŞARI ŞANSI NEDİR ?

IUI nin başarı şansı hastaların yaşına evlilik süresine göre değişir. Genç hastalarda ve evlilik süresi kısa olanlarda başarı oranı %15-20 kadardır. Evlilik süresi uzadıkça ve ileri anne yaşında başarı şansı daha azdır. 3 aşılamada sonuç alınamıyorsa IVF (Tüp bebek) önerilir.