Meni de Hiç Sperm Yoksa Gebelik Olur Mu?

Kısırlık  problemi ile doktor muaynesine başvuran çiftlerde  kısırlık nedenini bulmaya yönelik bir dizi araştırma, tahlil  ve tetkikler yapılır. Bu tetkiklerden bir tanesi   spermiogram adı verilen erkekte yapılan sperm tetkikleridir.

Menide hiç sperm olmamasına  AZOOSPERMİ denir, meni vardır ancak sperm yoktur. Eğer hastada meni yoksa buna aspermi denir.Azoosperminin başlıca nedenleri sperm kanallarının tıkalı olması , sperm üretiminin olmaması ve hormonal bozukluklar olabilir.Tek bir spermiogram sonucuyla azoospermi teşhisi konamaz, en az bir ay ara   ile yapılan iki  sperm test sonocunda hiç sperm yoksa azoospermi teşhisi konur.

( Spermiogramda hiç canlı sperm bulunmayan ve testisinde de hiç sperm hücresi olmayan erkekler çocuk sahibi olamazlar.Menide hiç sperm olmaması durumunda cerrahi müdahale ile testislerde sperm  araması yapılır.)

Azoospermi^nin nedenini bulmak için uroloji uzmanları tarafından bir dizi muayene,hormon tetkikleri,sperm tahlili,ultrasonografi gibi çeşitli tahliller yapılır.Tüm bunların sonucuna göre nedeni tıkanıklık ise ameliyat ile çözüme ulaşılır.Hormonal bozuklukluklarda sebebe ynelik tedavi ile düzelir.Ancak sebep sperm üretiminde bozukluk ise bu hastaların büyük çoğunluğunda testis biyopsisi ile sperm (testislerden)  aktarılmaktır. (

Mikro TESE nedir?

Mikro TeseTESE, ejakülatında (menide) hiç sperm hücresi bulunmayan hastaların, mikroskopik operasyon ile testislerinden alınan dokudan sperm elde edilmesidir.

Kimlere Uygulanır?

TESE işlemi menide sperm hücresi olmayan kişilere uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Menide sperm hücresi olmaması, çeşitli nedenlere bağlı olabilir:

Sperm kanallarında tıkanıklık.

Sperm kanallarının doğuştan olmaması.

Hormonal nedenler.

Genetik nedenler; erkekte sperm üretimini sağlayan genler Y kromozomu üzerindedir. Bu genlerdeki problem sperm üretimini etkiler.

Radyasyon, özellikle kanser tedavisi nedeniyle radyasyon alınması bazen sperm üretimini tamamen ortadan kaldırabilir ve bu durum kalıcı olabilir.

İlaçlar, özellikle kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar sperm üretimini kalıcı olarak durdurabilir.

Enfeksiyon (Kabakulak sonrası)

Mikro TESE İşlemi nasıl yapılır?

Mikro TESE işlemi anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. Mikroskop altında her iki testisin en az 4 farklı noktasından doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılır. Bu hücreler mikroenjeksiyon işleminde kullanılır.

Mikro TESE işlemi, testis biyopsisinden farklıdır. Biyopside testisin tek bir bölgesinden örnek alınır. Ancak testisin diğer bölgelerinde sperm üretimi olabilir. Bu nedenle testis biyopsi sonucu sperm hücresine rastlanamayan hastalarda TESE ile sperm hücresi elde edilebilir.

MİKRO TESE SONUCU ELDE EDİLEN SPERM HÜCRELERİ DONDURULARAK SAKLANIR VE ANCAK ONDAN SONRA HASTA TÜP BEBEK TEDAVİ PROGRAMINA ALINIR. AKSİ HALDE SPERM BULUNAMAZ İSE KADINA LÜZUMSUZ YERE TEDAVİ YAPMA RİSKİ VARDIR.

DONDURMA İŞLEMİ SPERM KALİTESİNİ BOZMAZ. AYRICA İKİNCİ DEFA TÜP BEBEK GEREKEN HASTALARDA TESE AMELİYATININ TEKRARINI ENGELLER.

Mikro TESE öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar

Operasyon öncesi en az 6 saat hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz (Su dahil).

Operasyon bölgesini jiletle temizleyiniz. Banyo yapınız.

Operasyon sonrası testisler üzerine baskı ağrıya neden olacağından, yanınızda bol pantolon veya eşofman altı getiriniz.

Operasyondan 1 -2 saat sonra taburcu olacaksınız.

Mikro TESE sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar

Operasyondan sonra 3 saat içinde sıvı gıda alınımına başlanabilir.

Operasyondan sonra 5. gün banyo yapabilirsiniz.

1 hafta cinsel ilişkide bulunmayınız.

Ağrınız olursa ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Operasyon yerinde kızarıklık, şişlik, kanama olursa doktorunuza mutlaka bildiriniz.

Mikro TESE sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alınma işlemi yoktur.Dikişler 7-10 günde kendiliğinden eriyecektir.

Riskler

Mikro TESE sonucunda canlı sperm hücresi elde edilemeyebilir. Bu risk altta yatan nedene bağlıdır.Sperm kanallarında tıkanıklık olan bir hastada sperm bulunma şansı; hormonal veya genetik problemi olan hastaya göre daha yüksektir. Ameliyat sonrası nadiren operasyon yerinde enfeksiyon, kanama olabilir.

MESA işlemi nasıl uygulanır ?

MESA işlemi kanalları tıkalı olan erkeklere uygulanır. Bu hastalardan mikrocerrahi ile sperm elde edilir. MESA işlemi lokal anestezi altında uygulanır ve erkekcinsel sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur.

 

TESE işlemi nasıl uygulanır ?

Lokal anestezi altında uygulanan bu işlem ile testisin farklı bölgelerinden küçük doku parçaları alınır. Bu parçalardan özel yöntemler ile ayrıştırılarak elde edilen sperm hücreleri ile mikroenjeksiyon işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemin erkek cinsel sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur. TESE işlemi menisinde hiç spermi olmayan vakalar dışında menisinde hiç normal yapıda veya canlı spermi olmayan vakaların tedavisinde de uygulanabilir.

 

MESA ve TESE işlemleri ile alınan spermler kullanılarak yapılan mikroenjeksiyon uygulamaları ile anormal bebek doğma riski fazla mıdır ?

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda bu işlemler sonrasında elde edilen gebeliklerden doğan bebeklerde bir anomali artışı rapor edilmemektedir.

 

PESA İşlemi

Bu işlemde sperm erkek üreme kanallarından özel bir iğne yardımı ile aspire edilir. Lokal anestezi altında yapılabilen bir işlemdir.
MESA, TESE ve PESA işlemleri ile alınan spermler kullanılarak yapılan mikroenjeksiyon uygulamaları sonrasında elde edilen gebeliklerden doğan bebeklerde bir anomali artışı tespit edilmemiştir.
Sperm hücreleri laboratuvarda hazırlanır. Hareketsiz spermlere hücre içi metabolizmayı hızlandıran kimyasallarla hareketlilik kazandırılır ve böylelikle mikroenjeksiyonda canlı spermlerin kullanılması mümkün olur. Ayrıca olgunluğunu tamamlamamış sperm hücreleri mikroenjeksiyon işleminden önce laboratuvarda zenginleştirilmiş besiyerlerinde ve inkübatörler içinde bekletilerek olgunlaştırılır.

Yorum ekle