HİSTEROSALPİNGOGRAFİ (HSG)

HİSTEROSALPİNGOGRAFİ (HSG)

Histerosalpingografi, rahim ve tüplerin röntgen filmlerinde görülebilen yani kontrast bir madde ile doldurulması ve radyolojik olarak tüplerin açık olup olmadıklarının ve rahim içi durumunun gösterildiği bir yöntemdir. Kısaca "rahim filmi" denilir.

Kontrast madde bir kanül aracılığıyla rahim içine verilir bu madde röntgen filminde organların görülmesini sağlar.

Bu yöntemin bir hastada uygulanabilmesi için, adetin bitiminden sonraki ilk hafta tercih edilmelidir.

Kontrast madde rahim içi ve tüplere verilmeden önce abdomen (karın) filmi çekilir. Hasta işlem masasına kadın doğum muayene pozisyonunda yatırılır. Verilecek ilaç batın içine gideceğinden sterilite kurallarına çok dikkat edilmelidir. Spekulum denen aletle vajina(hazne) açılır ve serviks(rahim ağzı) temizlenir. Daha sonra serviks(rahim ağzı) bir alt yardımıyla tutularak sabitlenir ve bunun içinden kanül geçirilir. Bu kanül aracılığıyla kontrast madde rahim içine yavaşça verilir ve röntgen filmi çekilir. Film hemen değerlendirilir, istenilen netlik veya görüntü yoksa işlem tekrarlanır. Kontrast madde tüplere gelince hasta hafif bir ağrı duyabilir. Tüpler açıksa kontrast madde pelvis boşluğuna yayılır.

HSG normalse her iki tüp de açık ve rahim içinin şekli normaldir demektir. Rahim içinde bir kitle (myom yada polip gibi) varsa yada tüpler kapalıysa HSG"de bu durum anormal bir görüntü oluşturur.

Burada önemli da bir nokta HSG"de tüplerin açık izlenmesi kapalı izlenmesine göre daha güvenilir bir bilgidir. Çükü HSG"de tüpler çekim sırasında kasılarak (spazm) kapalı gibi görünebilmektedir. Yani HSG"de kapalı izlenen tüp aslında açık olabilir, bunu anlamanın yolu ise laparoskopi ile tüpleri değerlendirmektir.

HSG bazen kapalı olan tüpün rahim içine verilen madde sayesinde açılmasına sebep olabilir. Bu nedenle HSG sonrası kendiliğinden gebe kalma oranları artar.

İşlemden sonraki 1-2 gün boyunca hasta ara ara kramplar hissedebilir. Vajinal kanama görülebilir. Doktorun verdiği ağrı kesiciler alınmalıdır. Beklenmedik bir durum oluştuğunda doktora başvurulmalıdır.

yorumcu

 

Yorumlar  

 
0 #1 2013-03-04 20:35
merhaba doktorum benden hsg filmi istedi fakat fiyatları çok yüksek bide yumurta çatlatma ilacı verdi film çekilmesemde bu ilaçı kullansam bi afydası olurmu teşekkürler
Alıntı
 

Yorum ekle