Histereskopi Kimlere Uygulanır ?


Hastaya sadece tanısal amaçlı histeroskopi yapılacaksa ameliyathane koşullarına ve genel anesteziye de gerek olmayabilir. İşlem için hasta jinekolojik muayene masasına yatar ve vajen ve rahim ağzı antiseptik sıvılarla temizlendikten sonra lokal anestezi uygulanır.

Ardından genellikle rahim ağzının genişletilmesine gerek duyulmadan 0,5 cm çapında bir optik cihaz rahim içerisine yavaşça yerleştirilir ve aynı zamanda içeriye karbondioksit gazı veya sıvı verilerek rahim içerisi monitörden izlenir.

Anormal görülen dokulardan doku örneği de alınarak tanı için patolojik incelemeye gönderilir.

Hastalar genellikle işlemi yarıda bırakacak kadar ağrı duymazlar ve histeroskopi 5-10 dakika içerisinde tamamlanır.

Operatif (cerrahi) histeroskopi ise laparoskopi ile benzer koşullarda yapılır. Burada kullanılan optik alet ve cihaz daha kalın olduğu için rahim ağzı genişletilerek içeriye yerleştirildikten sonra uygun cerrahi işlem yapılır. Yapılan işlemin özelliğine göre 15 dakika ile 1 saat arasında sürebilir.

Histeroskopi önerilen durumlar şu şekilde özetlenebilir.

 • Düzensiz adet kanamaları
 • Menopoz sonrası kanamalar
 • İpi içeri kaçmış spiralin çıkarılması
 • Kısırlık (infertilite) tedavisi öncesi araştırma amaçlı
 • Tekrarlayan düşükler
 • Daha önce çekilen rahim filminde (histerosalpingografi [HSG]) şüpheli durumlar (polip, myom,yapışıklık, perde…)


Özellikle düzensiz kanamaların sebebi araştırılırken, normal biyopsi (probe küretaj) yerine histeroskopi yapılırsa hem alta yatan neden gözle görülerek aynı anda tedavisi yapılabilir hem de şüpheli alanlardan daha sağlıklı bir şekilde biyopsi alınabilir.

Histeroksopinin avantajları nelerdir?

Histerokopi hastanede yatmayı gerektirmeyen, ayaktan cerrahi olarak adlandirlan ameliyatlardandır. Rahim içi ile ilgili hastalıklarda en etkili tedavi opsiyonudur. Temel olarak avatajları:

 • Hastanede yatmayı gerektirmez
 • Hasta işlem sonrasında 1-2 saat içinde normal yaşantısına döner
 • Cerrahi sonrasında ağrı nadiren görülür
 • Histerektomi (rahimin alınması) gerekliliği ortadan kalkar
 • Kesin tedavi sağlar. Özellikle myom ya da polip varlığında bunların küretaj ile alınması çoğu zaman yetersiz kalmakta ve tam tedavi sağlamamaktadır.

Histeroskopi güvenli midir?

Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi histeroskopide de bazı komplikasyon riskleri mevcuttur ancak genel olarak histersokopi güvenli bir operasyon olarak kabul edilir ve komplikasyonlar nadir olarak görülür. Bu riskler şunlardır:

 • Anesteziye bağlı riskler
 • Enfeksiyon
 • Kanamanın fazla olması
 • Rahim delinmesi
 • Mesane, barsak gibi komşu organların zedelenmesi
 • Rahim içi yapışıklık olması
 • Rahim içini genişletmek için kullanılan maddeye bağlı gelişen komplikasyonlar

Histeroskopi nasıl yapılır?

Histeroskopi hastanede yatmayı gerektirmeyen bir girişimdir ancak genelde ameliyathane şartlarında yapılır. Farklı bir formu olan ofis histeroskopi ise muayenehane ortamında herhangi bir anestezi gerektirmeden sadece sakinleştirici ilaçlar kullanılarak uygulanmaktadır. Tercih edilen anestezi şekli çoğu zaman genel anestezidir. Bunun için operasyondan önce en az 6 saat süre ile midenize birşey gitmemesi gerekir. Buna su da dahildir.

İşlem sırasında operasyon sahası uygun antiseptikler ile temizlenip steril örtüler ile örtüldükten sonra rahim ağzı buji adı verilen aletler yardımı ile yaklaşık 9 mm çapa gelene kadar genişletilir. Histerokop adı verilen alet bu açıklıktan sokularak rahim içine yerleştirilir. Ardından rahim içini genişletmek ve net görüntü sağlamak amacı ile özel bir sıvı rahim içine verilir. Bu sırada bir aspiratör yardımı ile verilen sıvı geri alınarak rahim içinde bir sıvı devirdaimi oluşturulur ve kan ile mukus salgılar ortamdan uzaklaştırılır. Histeroskopun arkasına yerleştirlen bir dijital kamera yardımı ile görüntü televizyon ekranına aktarılır. Görüntü sağlandıktan ve rahim içi değerlendirildikten sonra eğer bir patoloji varsa histeroskopun kenarından girilen aletler yardımı ile operasyon gerçekleştirilir. Çıkartılan myom ya da polip rahim ağzı yolu ile vücut dışına alınır ve patolojik incelemeye gönderilir.

İşlemin süresi yapılan ameliyatın cinsine göre 5 dakika ile 1 saat arasında sürebilir.

Histeroskopi için en uygun dönem ne zamandır?

En iyi görüntüyü sağlayabilmek ve olası bir gebeliği ekarte etmek açısından operasyon için en uygun dönem adet kanamasından sonraki ilk haftadır. Ancak kanamanın nedeninin anlaşılması ya da durdurulması için yapılan işlemler adet döngüsünün herhangi bir döneminde yapılabilir.

Operasyondan sonra sizi neler bekler?

Genel anestezi uygulandığından ayılmanız ve tamamen kendinize gelmeniz 1-2 saat kadar alabilir. Bu esnada ameliyathanede ayılma odasında gözlem altında tutulmanız gerekir. Taburcu olduktan sonra ise bir süre araba kullanmak gibi dikkat gerektiren işleri yapmamanız gerekir.

Operasyon sonrasında genellikle çok şidedetli ağrı olmaz ancak adet sancısı gibi kramplar ve bir miktar kanama görülebilir. Çoğu zaman basit ağrı kesiciler ile bu sıkıntıların üstesinden gelinebilir.

38.5 üzeri ateş, şidedetli kanama, şiddetli karın ağrısı varlığında mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Aşağıdaki durumlarda tekrar doktorunuza başvurmalısınız:

Histeroskopi sonrası
- Aşırı vajinal kanama
- Şiddetli karın ağrısı
- Ateş
- Kötü kokulu ve fazla vajinal akıntı