EMBRİYO TRANSFERİ (ET)

EMBRİYO TRANSFERİ (ET)

Embriyo transferi (ET) , laboratuarda döllenen ovumun rahim içine bir kateter yardımı ile aktarılması işlemidir. Embrio transferi (ET), genellikle yumurta toplanmasından iki veya üçüncü gün yapılır. Bazen olgunlaşmanın daha da artması beklenerek  beşinci güne kadar geciktirilebilir.

Transfer için normal gelişen embriyo veya embriyolar seçilir. Genellikle önerilen 2-4 arası embriyonun transferidir. Bu sayı hastanın ve yapılan tüp bebek siklusunun özellikleri ve çiftin isteğine göre değişir. Örneğin, yaşı genç olan ve kaliteli embriyoları olan kadınlarda daha az, yaşı daha ileri olup embriyo kaliteleri daha zayıf olan kadınlarda daha çok sayıda embriyo transferi yeğlenir. Çok sayıda embriyonun transferinde, birden fazla embriyonun rahime tutunması sonucunda istenmeyen çoğul gebelikler oluşabilir.

Transferden sonra elinizde hala yeterli ve kaliteli embriyonuz kalmış ise dondurularak saklanabilir.

Transfer işlemi oldukça kolay ve ağrısız bir uygulamadır. İçinde embriyolar bulunan çok ince özel bir kateter, jinekolojik muayene pozisyonundaki kadının rahim ağzından geçilerek rahim içine yerleştirilir. İçindeki embriyolar, bir enjektör yardımı ile rahim içine bırakılır.
Transfer sırasında ultrasonografi yardımı ile rahmin görüntülenmesi için mesanenin kısmen dolu olması gereklidir. Ortalama 10- 20 dakika kadar süren bir işlemdir. Bu yüzden embriyo transferine mümkün olduğunca idrara sıkışık gelmeniz önerilir.
Embriyo transferinin yapıldığı gün mutlak yatak istirahatı önerilir. Sonraki birkaç gün de günlük aktivitelerinizi biraz azaltmanız gerekecektir. Embriyo transferinden 12-13 gün sonra kanda B-HCG ölçümü ile eğer varsa gebelik saptanır. İlaçların etkisi ile adet gecikebileceğinden, gebelik olup olmadığını saptamak ancak bu test ile mümkündür.

Yorum ekle